تبلیغات
معماهای معماری - طراحی اتاق تمیز(Clean Room)

طراحی اتاق تمیز(Clean Room)
در حال حاضر طراحی اتاق تمیز به دو صورت انجام می گیرد.
الف ) سنتی  (Conventional (Clean Room)
در این نوع طراحی هوای تمیز ( هوایی كه درجه تمیزی آن در حد استاندارد مورد نظر است ) در داخل اتاق توزیع و با آلودگیها مخلوط می گردد و سپس به سمت خارج كشیده می شود .

ب ) جریان آرام (Laminar – Flow Clean Room )
در این نوع طراحی هوا در یك مسیر مستقیم از ورودی به خروجی با كمترین مخلوط شدگی و یا آشفتگی (turbulence ) حركت می كند .
در حال حاضر طراحی اتاق تمیز به دو صورت انجام می گیرد.
الف ) سنتی  (Conventional (Clean Room)
در این نوع طراحی هوای تمیز ( هوایی كه درجه تمیزی آن در حد استاندارد مورد نظر است ) در داخل اتاق توزیع و با آلودگیها مخلوط می گردد و سپس به سمت خارج كشیده می شود .

ب ) جریان آرام (Laminar – Flow Clean Room )
در این نوع طراحی هوا در یك مسیر مستقیم از ورودی به خروجی با كمترین مخلوط شدگی و یا آشفتگی (turbulence ) حركت می كند .
 
الف ) اتاق تمیز سنتی :
در این نوع طراحی هوای تمیز از كانالی مشخص از سقف وارد اتاق می شود . این جریان هوا از یك مسیر پیش بینی شده ای پیروی نمی كند هوا از داخل به سمت دیواره های اتاق و نقاط مكش پخش می شود . در این عملیات یك اختلاط بین هوای تمیز ورودی و ذرات گرد و غبار صورت می گیرد و تمام ذرات گرد و غبار موجود تمایل دارند در تمام حجم اتاق توزیع شوند . اگر عمل مخلوط شدن كامل انجام گیرد ، تمركز گرد و غبار اولیه به طور تصاعدی از بین می رود اما در عمل به علت وجود گوشه هاو كنجها و در حالت كلی Dead Pockets سرعت تلاشی ممكن است بسیار كاهش پیدا كند . جریان هوای تمیز به علت قایم و تیز بودن این نقاط نمی تواند وارد آنها شود و با ذرات گرد و غبار مو جود در آنجا مخلوط شود و از اتاق خارج شود . این ذرات در این نقاط باقی می مانند و بعدا بر اثر یك آشفتگی كه در جریانهای هوا به دلایل مختلف مثل فعالیت و حركت افراد ممكن است اتفاق بیفتد ،‌جریان هوا وارد این نقاط مرده هوایی شده و ذرات موجود در آنها را معلق می كند كه باعث افزایش آلودگی می شود .
 
جهت رعایت پنج اصل ذكر شده رعایت موارد زیر ضروری است.

با توجه به مطالبی كه ذكر شد یكی از مهمترین كارهایی كه در طراحی یك اتاق تمیز باید موردتوجه قرار گیرد ، كاهش و یا در صورت امكان حذف هر گونه نقاط مرده هوایی می باشد . برای رسیدن به این منظور باید وسایل و لوازم اتاق طوری باشد كه اولا خود وسایل دارای كمترین Dead Pockets باشند و ثانیا چیدمان آنها تا جاییكه امكان دارد طوری باشد كه جلوی جریان هوارا نگیرد ، به عبارتی دیگر یك مسیر مشخص از ورودی به خروجی وجود داشته باشد .

تعبیه مكانی به نام  Air Lock  برای افرادی كه وارد اتاق می شوند و همچنین تعبیه مكانی با نام Pass Box برای تجهیزاتی كه وارد اتاق می شوند .

در  Air Lock یك روش دوش هوا با فشار زیاد وجود دارد كه افراد قبل از پوشیدن لباسهای مخصوص و بعد از پوشیدن آن در این اتاق دوش هوا می كیرند و سپس وارد اتاق می شوند . در Pass Box دستگاهی مانند جارو برقی مخصوص وجود دارد كه تجهیزات قبل از ورود به اتاق تمیز در این اتاق و توسط ایت دستگاه كاملا تمیز می شوند

در طراحی و ساخت اتاق تمیز ( طبق اصل 1 طراحی ) برای تهیه هوای تمیز ورودی و كاهش تعداد ذرات آ» تا درجه تمیزی مورد نظر اتاق باید از یك پیش فیلتر و یك فیلتر با بیشترین بازده موجود و با یك نسبت بالا از هوای برگشتی استفاده نمود .

در حال حاظر فیاتر هایی با نام (High Efficiency Particulate Air) HEPA Filter با بازده 99.97% و فیلتر ذرات با قطر 0.3µm و (Ultra Low Penetrate Air) ULPA Filter با حداقل بازده 99.97% در فیلتر كردن ذرات تا قطر 0.12µm توانسته اند مشكلات را تا حد بسیار زیادی در این زمینه رفع كنند.
 
مواد بكار رفته در ساختمان اتاق تمیز از قبیل مواد و مصالح بكار رفته در ساخت دیوارها و كف و سطوح مختلف باید صاف باشد و قابلیت رفع آلودگی را داشته باشند و جایگاهی برای ذخیره گرد و غبار و آلودگی نباشد و در مقابل رطوبت مقاوم و نفوظ نا پذیر باشند .

ب ) اتاق تمیز جریان آرام :
در بعضی مواقع مخصوصا در مواقعی كه در اتاق تمیز عملیاتی انجام می شود كه تولید ذره زیادی كند دیگر شیوه طراحی سنتی جواب گو نمی باشد . در سال 1961 با طراحی اولیه اتاق تمیز از یك دیوار یا سقف وارد و پس از عبور از یك مسیر مستقیم به دیوار یا سقف مخالف خود می رسد . در صورتی كه ما هیچ مانعی نداشته باشیم تمام هوای اتاق با یك جریان آرام (با یك اختلاط بسیار كم یا بدون هیچ اختلاطی)به سمت بدنه (دیوار خروجی ) حركت می كند . این نوع اتاقهای تمیز ،‌سیستم های هوایی بزرگتر و گران قیمت تر نسبت به حالت سنتی دارند و از آنجایی كه تخلیه ذرات معلق نسبتا سریع است این امكان را ایجاد كرده كه خیلی از محدودیتها و پشتیبانیهایی كه در اتاق سنتی اعمال می شود ،‌از بین برود و در نتیجه صرفه جویی در زمان و هزینه كارها می تواند جبران قیمت بالای تجهیزات را بنماید .

youbank sabet بنر های تبلیغاتی سایت

بخش نظرات
 1. در تاریخ : شنبه 6 آذر 1389 08:45 ب.ظ
  حسام گفت :

  مطالب مفید بود
  با تشکر
  http://www.vcsanat.org

 1. در تاریخ : یکشنبه 5 اردیبهشت 1389 01:45 ب.ظ
  sara گفت :


  سلام عزیزم وبلاگ ما با رنکینگ 3 در گوگل شما رابه آخرین موزیک ویدوها دانلودی دعوت می کند
  [بدرود]

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر